Havarijní pojištění

Váháte, zda si pořídit havarijní pojištění, či nikoli? Zda se vyplatí platit tisíce korun za pojistku, nebo raději starší auto již nepojistit? Pojišťovny se snaží a předhánějí se o to, která z nich přetáhne bezproblémového řidiče na svou stranu. A nabízejí různé slevy.

Spousta řidičů spoléhá, že v případě jakékoli škodní události je placeno vše ze zákonného pojištění. Ale to není až tak pravda. U nepojištěného vozu při vlastní chybě za volantem , opravu zaplatíte ze svého. Totéž platí v případě krádeže, nebo při zničení vozu při živelných pohromách – povodeň, krupobití, požár apod. Pojišťovny nabízí širokou škálu havarijních pojistek, kde je s výše zmíněným počítáno.

Ale také každá pojišťovna vám automobil havarijně nepojistí. Mají svá kritéria, např. stáří vozidla, řidičské schopnosti a hrozící rizika. Samozřejmě je tím myšlena četnost likvidací pojistných událostí. Toto kritérium je velmi jednoduché zjistit ze zákonného pojištění, které je povinné.

U starších vozů je nejlepší sjednat si  havarijní pojištění jen na některá rizika, ale některé pojišťovny ani toto nenabízejí. Pojišťují vozy od určitého roku výroby. Starší vozy mají smůlu, na ně havarijní pojištění sjednat nelze.

V případě, že vaše auto odpovídá kritériím roku výroby vozidla, od kterého jej pojišťovny jsou ochotny pojistit, je dobré, právě u starších vozů, sjednat pojištění proti krádeži vozidla. Jsou i pojišťovny, které nabízejí kombinaci více pojistných rizik – např. při havárii a poškození vozidla živlem, nebo třeba pojištění proti krádeži a poškození živlem.

Pokud máte nové, zánovní, nebo často kradené vozidlo, nabízejí pojišťovny pojistku tzv. All risk. Tato pojistka kryje všechny možné rizika, ale je zase potřeba počítat s tím, že je dražší.

Aktualizace pojistky

Všeobecně je doporučováno aktualizovat havarijní pojistění, případně přejít k jinému pojistiteli, zhruba po dvou až třech letech. Můžete tím snížit cenu pojistky, protože se i snižuje pojistná částka tím, jak vozidlo stárne, tudíž mění svou hodnotu. O snížení a přepracování pojistky je ovšem třeba pojišťovnu požádat.

povinné ručení pro auta značky Ford, víte jak zní zákon o povinném ručení?, srovnejte kvalitu pojištění